Поиск
Погода в Харькове

Історія кафедри

кафедра кібернетики ХНТУСГ
В липні 2010 року виповнюється 20 років з моменту виходу наказу ректора Харківського інституту механізації та автоматизації сільського господарства (ХІМЕСГ) про створення кафедри під назвою «Обчислювальна техніка та математичне моделювання на ЕОМ». Багато чого змінилося з тих часів. Україна стала незалежною державою, наш навчальний заклад став Харківським національним технічним університетом сільського господарства імені Петра Василенка, а кафедра отримала назву кафедри кібернетики.

Створення кафедри кібернетики, перш за все, пов’язане з ім’ям тодішнього ректора ХІМЕСГ Євсюкова Тихона Павловича. Ця людина мала досить розвинену інтуїцію й гостре почуття нового, перспективного, необхідного для підвищення загального рівня працівників АПК. Слід згадати розповіді ветеранів нашого університету, що ще задовго до створення кафедри кібернетики, Тихон Павлович особисто контролював процес опанування основами інформатики та програмуванню на ЕОМ співробітниками інституту.

З появою нової кафедри історія інформатизації університету не розпочалась, а лише прискорилась. До 1990 року у складі кафедри під назвою «Організація і економіка сільськогосподарського виробництва» працювала секція ЕОМ, у якій в різні роки працювали такі викладачі, як Сігаєв, Кононенко, Руденко, Бакеев. До речі, наш славетний ветеран, Анатолій Петрович Руденко і зараз плідно працює доцентом кафедри, щедро передаючи свої знання та досвід молодим викладачам.

З моменту створення кафедрою завідує Путятін В.П. Разом з ним практично з самого початку на кафедрі кібернетики працюють Мегель Ю.Є., Руденко А.П., Чалий І.В. Багато років на кафедрі також працювали Фурман І.О., Тимчук С.О., Романов В.О., Бакеев С.Д.

Спочатку кафедра входила до складу загальноінженерного факультету і викладала лише дві дисципліни: „Обчислювальна техніка та програмування” та „Математичні моделі в розрахунках на ЕОМ”.

Значні події в житті кафедри відбулися наприкінці 1991 року. Вона отримала нову назву „Технічна кібернетика”, була переведена на факультет електрифікації сільського господарства, та стала випускати фахівців за спеціалізацією „Автоматизація сільськогосподарського виробництва”. У складі кафедри з’явилися дві нові лабораторії: "Основи автоматики" та "Мікропроцесорні системи”. На кафедру прийшло працювати багато нових викладачів, значно поширилась кількість дисциплін, що викладала кафедра.

Зокрема такі дисципліни як: „Мікропроцесорні керуючі пристрої”, „Основи автоматики та телемеханіки”, „АСУ ТП” вперше розпочали викладати професор Фурман І.О., доценти Вейсов та Фурман Ілля Олександрович. Прийшовши безпосередньо з виробництва, маючи значний досвід в створенні та впровадженні новітніх мікропроцесорних пристроїв програмного керування він разом з завідувачем кафедри Путятіним В.П. та іншими викладачами в стислі строки впровадив якісне викладання нових складних дисциплін, та забезпечив випуск кафедрою добре підготовлених інженерів – фахівців з автоматизація сільськогосподарського виробництва. Зараз доктор техн. наук, професор, академік Академії наук вищої школи України успішно керує роботою кафедри автоматизації та комп'ютерних технологій ХНТУСГ ім. П. Василенка.

До речі, саме зі створенням факультету менеджменту 8 квітня 1997 року та, наприкінці 1999 року, кафедри автоматизації та комп'ютерних технологій на факультеті енергетики та комп’ютерних технологій, пов’язана третя значна зміна в історії кафедри кібернетики. Життя показало необхідність створення з одного боку повноцінної випускаючої кафедри для забезпечення потреб спеціальності "Автоматизоване управління технологічними процесами" (спеціалізація: комп'ютерні системи керування в АПК) та, в подальшому, спеціальності "Комп’ютерно-інтегровані технологічні процеси і виробництва". Частина викладачів кафедри кібернетики перейшли працювати на нову кафедру.

З іншого боку, новостворений факультет менеджменту потребував значних зусиль в забезпеченні грамотного і сучасного викладання багатьох нових дисциплін, пов’язаних з сучасними інформаційними технологіями. Ця важлива задача і була покладена на колектив викладачів кафедри кібернетики, яка була переведена на факультет менеджменту і отримала свою теперішню назву.

В історії кафедри кібернетики було багато яскравих сторінок, на неї довгий час працювали викладачі, які зараз успішно працюють за кордоном (Романов В.О., Бакеев С.Д., Красовіцкій Ю.І., Гарбузов Б.Ю.), в тому числі і університетах США та Канади.

Архив новостей